Зневоднення та нестача питної води – проблеми, з якими часто зустрічаються в поході.
Фізичні навантаження, висока температура, сухість повітря, сильне потовиділення спричиняють велику втрату води. Всі втрати обов’язково мають повертатися у формі рідини.
Вода потрібна для обміну речовин, бере участь у терморегуляції тіла, запобігає перегріву, тому дуже важливо правильно компенсувати, регулювати та підтримувати водний баланс.
Кількість спожитої води залежить від кліматичних та фізіологічних факторів. В середньому – це 2-3 л на добу (без врахування їжі).
Більшу частину рідини варто споживати вранці та ввечері. Лише тоді можна пити до повного втамування спраги (це настає через 15-20 хв після пиття). На коротких привалах можна пити у невеликій кількості з короткими перервами.
Під час руху заборонено пити воду адже це дає велике навантаження на серце та нирки. В такому разі, слід смоктати льодяники або чорнослив. Якщо пити рідину лише двічі на день, зневоднення – неминуче.
У звичайних умовах ви п’єте одну кільку рідини, а в поході її буде потрібно більше. Тому, враховуйте і такий момент як адаптація до води.
Є ще таке поняття, як «хибна спрага». Виникає під час значної втоми і викликає пересихання слизової оболонки рота. Щоб втамувати помилкову спрагу, достатньо з’їсти кислий цукерок або сухофрукти.
Під час зимових походів або ж у високих горах бажано воду підсолювати. Основне джерело води в таких умовах – це топлений сніг чи з льодовика, відповідно, – відсутність необхідних солей. При їх дефіциті у вас постійно буде відчуття спраги.
У жодному випадку не беріть із собою в гори солодкі газовані води, вони ще більше посилюють спрагу.
І запам’ятайте! Гори НЕ люблять алкогольних напоїв, оскільки алкоголь “забирає” рідину!
Завжди ретельно та уважно прокладайте свій маршрут, обирайте ділянки для ночівлі лише із джерелами води, щоб уникнути зневоднення майте з собою про запас ємність з водою.
Софія Мадич