Термос – це назва фірми, яка в 1904 році випустила на побутовий ринок колбу Дьюара, яка була зручна та корисна для побуту та відпочинку. Принцип роботи сучасного термоса більш ніж за 110 років мало змінився – це дві герметично з’єднані стінки, між якими вакуум. Саме вакуум є найкращим ізолятором. А існуванню сучасних металевих термосів ми завдячуємо Вільяму Стенлі, сам він зміг зварити нержавіючу сталь так, щоб між стінками був вакуум. Від заснування однойменного бренду пройшло майже 110 років, а ми досі користуємося їхніми термосами. Призначення термопродукції утримувати максимально довго ту температуру напою чи їжі, з якою її помістили. Найуніверсальнішими термосами є металеві. Їх дуже важко розбити. Часом буває, що вони тримають температуру, будучи сильно погнутими. Термоси зі скляною колбою мають трохи вищі показники утримання температури, проте бояться ударів. Саме тому вся інформація нижче буде про термоси з нержавіючої сталі.
За сотню років утворилося безліч фірм та моделей термосів. Можна виділити чотири великі групи термопродукції:
- Термопляшки
- Термоси для їжі
- Термогорнятка
- Термофляги
Термопляшки (звичайні термоси) – це найпоширеніший та найуніверсальніший вид. В середньому такий літровий термос тримає 60℃ після 20 годин в стані спокою. 0,5 л триматиме 12 годин. Класичний термос має видовжену форму, щільну пробку або пробку з кнопкою та кришку. Кришка і є горнятком, тому зайвий посуд брати не потрібно. Більшість таких пляшок зроблені так, щоб пити тільки з горнятка, а не одразу з горловини. Найкращий варіант для кількаденних поході чи походів, або ж для сімейного відпочинку, так як бувають об’ємом 1,5 – 2,2 л.
Натомість термофляги навпаки мають зручні для пиття горловини та корки, які швидко відкриваються. Фляги здебільшого 0,6 – 0,9 л. Утримують тепло 6-12 годин. Головна відмінність – можна швидко попити, не наливаючи в горнятко. Зручні для одноденних прогулянок в горах. Якщо зробити вранці улюблений напій, то до вечора він матиме комфортну для вас температуру. А на привалах набагато простіше і швидше попити з такої пляшки.
Схоже призначення має і термогорнятко, проте воно має ширші кришки, часто розбірні. В горнятку зручніше запарювати чай чи каву. В середньому об’єм горняток – 300-500 мл, на 550 мл трапляються рідше. Кип’яток в них охолоджується до 60℃ за 3-5 годин. Горнятко повинно мати розбірний корок, щоб можна було помити і почистити від заварки. Найкраще підходить для офісу та повсякденного життя. Його можна використовувати в міжміських поїздках.
Термоси для їжі від іншої термопродукції відрізняються широкою горловиною. Це забезпечує зручність під час споживання їжі чи наповненні їжею термосу. Як і в звичайних термосів, кришка використовується як миска.
Лайфкахи для термосів:
- Перед заливанням напою прогрійте термос. Залийте в нього кипяток, потримайте 15 хв, вилийте, потім залийвайте напій чи їжу. Так ваш термос довше пробуде гарячим. Або ж, навпаки, охолоджуйте.
- Купуйте термоси перевірених брендів. В туристичних магазинах здебільшого найбільший вибір якісних термосів.
- Щоб перевірити чи термос тримає температуру, достатньо в нього залити кип’яток і торкнутися стінки термоса через 10 хв. Якщо він став гарячим зовні – це значить, що втратив свої властивості.
- Поважаючі себе бренди дають гарантію на вироби від 1 року до пожиттєвої. Тому якщо термос немає фізичних пошкоджень, виробник повинен поміняти його при втраті своїх властивостей. Мати дві пробки для одного термоса варто, якщо ви його використовуєте і для чаю, і для кави. Кава сильно в’їдається в пластикові пробки, тому для чаю їх краще не використовувати, щоб не псувати аромат.
- В термосі можна готувати їжу. Наприклад, залити гречку гарячою водою і почекати, щоб запарилась, тощо.
Доглядати за термосами нескладно, достатньо їх прополіскувати після кожного використання. Важливо розбирати пробки з кнопкою, щоб очищати від залишків заварки. Силіконові прокладки також варто час від часу знімати. Зрештою, термос можна використовувати і як ємність для води.
Пийте теплий чай з медом і бережіть своє горло!
Роман Чобан
Знавець і фанат класного спорядження!