Кілька концепцій пакування рюкзака.
1. Не брати зайвого – менше ваги, менше об’єму, менше часу на пакування, легше йти, швидше знайти. А те, що берете має бути надійним та якісним. В першу чергу ця концепція про те, що не потрібно брати всього про запас, наприклад 4 пари штанів та мачете.
2. Розподіляти вагу правильно – застаріла думка, що важке потрібно пакувати вниз. Це неправильна концепція. Вага повинна бути сконцентрована між шиєю та серединою спини. Сучасні рюкзаки продумані так, щоб вага спорядження переносилась на ноги. Каркас спини завдяки своїй жорсткості забирає частину ваги з плечей і переносить на анатомічний, іноді жорсткий пояс. Він обгортає бедра і переносить вагу на ноги. Це добре видно, якщо глянути в профіль людини і рюкзака.
Якщо важке внизу, то рюкзак тягне назад, якщо вверху – при русі рюкзак буде хитатися і вага буде “тікати” від центру маси.
3. Зручність і логіка пакування. Середньостатистичний туристичний рюкзак має такі функції: нижній доступ з перегородкою, головне велике відділення, верхній доступ, що фіксується затяжкою та стропою зверху, клапан з кишенями, бокові сітчасті та кишені на замках і передню. Всі оснащені компресійними стропами та отворами для додаткових кріплень.

Спорядження розділяємо на три групи:
- Все, що потрібно в таборі: намет, спальник, килимок, змінні теплі речі, кухня і їжа.
- Речі які можуть бути потрібні: захист від дощу (штормовка, пончо, штани, гамаші, рейнкавер), вітрівка, фліска, ліхтарик, ніж, аптечка, ремнабір.
- Спорядження яке потрібне протягом ходового дня: фляга для води, навігація, смартфон, фотоапаратура, перекус, сонцезахист.
Пакуємо в такому порядку:
- Змінні речі, спальник пакуємо по гермомішках всередину вище перегородки, туди ж килимок, якщо він надувний. Якщо скрутка то закріпимо ззовні або всередину по колу. Килимок-гармошка – зовні.
- В нижнє відділення пакуємо намет без дуг і кілків, при залишку місця, гамаші, штормові штани і куртку. Логіка в тому, що намет, все одно потрібно раніше ніж спальник. В той же час, якщо намет мокрий, решта спорядження не намочиться, бо він внизу. Проте, трохи зруйнується концепція розподілу ваги. Доступ до нижнього відділення, дозволяє швидко витягнути вологозахист.
- Вище спального спорядження пакуємо їжу, посуд і газ.
- Спорядження, яке можливо буде потрібно пакуємо вище їжі та по кишенях.
- Над стяжкою під стропу пакуємо фліску та вітрівку.
- В бокові кишені пакуємо окуляри, аптечку.
- В одну з сітчастих кишень – воду, в іншу – перекус. В передній можна носити фліску чи вітровку або сушити речі.
- Килимок кріпимо так, щоб він не заважав витягувати речі. Його найкраще кріпити на передній стінці рюкзака чи під рюкзаком. Можна з боку, проте є ризик його подерти в лісі чи хащах.
Головне, зберігати логіку потрібності речей, легкого доступу до них. Абсолютно неправильно обвішувати рюкзак наметом, спальником, кариматом, дровами, а дощовик і аптечку пакувати на дно. Так ви самі собі створюєте незручності.
4. Все надійно фіксувати – те, що зовні рюкзака, може загубитися, тому варто максимально міцно зафіксувати. Килимок та дощовик кріпити на 2 стяжки, кишені завжди закривати. Варто пам’ятати і про компресійні стяжки – їх потрібно затягувати завжди. Вони фіксують вантаж всередині та не зачіпатимуться за перешкоди на маршруті.
Не забувайте також обирати відповідні рюкзаки. Якщо все зручно і правильно розподілити, ви не будете витрачати зайвий час на пакування рюкзака і відволікатися на вагу чи натерті плечі. Краще в цей момент дивитися навколо – на природу.
Роман Чобан
Знавець і фанат класного спорядження!