Є такий девіз в туристів – «немає поганої погоди, є погане спорядження». І це правда, бо дощ в мандрівці не проблема, якщо правильно від нього захищатися. Змокнути в подорожі – це і неприємно, і небезпечно. В даній статті поговоримо про захисти від дощу.
По матеріалу такі дощовики можна розділити на 3 групи:
- Поліетиленові – це найпростіші дощовики з базару. Дешеві і швидко рвуться. Не рекомендуємо використовувати для походів.
- Поліуретанові – міцні тканинні дощовики, які не промокають завдяки товстому напиленню поліуритану та проклеїним швам. Досить важкі та довговічні. Непоганий вибір для сплавів. Окремий вид з такої тканини – туристичні пончо. Про них буде нижче.
- Мембранні – це найбільша категорія одягу для туризму. Особливість його – міцність, водонепроникність та дихання. Це якісна і найдорожча категорія.
Набір одягу варто обирати в залежності від типу походу чи подорожі, тривалості, температури, сезонності. Для дощової осені потрібні: куртка, штани, гамаші, іноді рукавиці. Для літа, здебільшого, достатньо куртки.
Чому саме мембрана? Бо вона, на відміну від інших матеріалів, може “дихати”.
- Особливість матеріалу в можливості пропускати вологу назовні, але не пускати вологу ззовні, завдяки розміру пор в матеріалі, які менші за молекулу води і більші за молекулу водяної пари.
- Додатковим захистом від намокання є DWR (durable water repellent) просочення матеріалу, який приклеєний до мембрани ззовні. Якщо мембрана має приклеєний матеріал у внутрішній частині одягу – це тришарова мембрана, якщо має тільки додаткове напилення поліуретану – це 2,5 шарова мембрана.
З мембранного матеріалу зараз виготовляють всі елементи одягу: капелюхи, кепки, куртки, штани, рукавиці, та навіть шкарпетки.
Відрізняються мембрани і показниками водонепроникності та паропроникності. На теперішньому ринку спорядження та одягу найчастіше фігурують числа 10000\10000, 15000\150000 20000\20000 і вище. Перше число – поріг водонепроникності, який вимірюється в мм на см квадратний. Друге число – грами на м2 \24 години. Тобто, за добу м2 тієї мембрани здатний пропустити таку вагу вологи. Чим більший показник, тим краще, проте і дорожче.
При виборі потрібно враховувати такі моменти:
- Кліматичні особливості регіону;
- Тип походу чи подорожі. Для хайкінгів тонку мембрану 10\10. Для альпінізму тришарову, максимально міцну та водостійку;
- Конструкція. В куртках зважати на наявність вентиляційних отворів під пахвами, розташування і кількість кишень, регулювання каптура та низу куртки. Штани бувають кількох видів: звичайні, самоскиди та напівсамоскиди. Самоскиди мають замки по всій довжині штанок, щоб їх можна було зняти не роззуваючись. Напівсамоскиди мають замки не до самого верху, їх теж можна одягти не знімаючи взуття, але не в кішках. При виборі штанів варто звертати увагу на можливість звузити штани внизу, розташування кишень, можливість встановлення ременя та зручність ґумок на поясі.
Від вологи захищають гамаші і пончо. Гамаші мають функцію захисту взуття від потрапляння вологи зверху. Бувають мембранні та тканинні з поліуретановим просоченням. Вибір залежить від регіону та сезону.
Пончо – це додатковий спосіб захистити себе від дощу. Недоліками пончо є велика парашутність, ширина та погане дихання, тому не варто їх брати в густий ліс, на ураганний вітер та складні ділянки. Вони накривають і людину і рюкзак, що дає більше захисту від води. Для особливо поганих погодних умов можна використовувати мембранний комплект одягу і пончо. При виборі варто звертати увагу на покрій та додаткові функції. Пончо може бути викроєне під рюкзак і у вигляді тенту із капюшоном. По кутах можуть бути люверси, щоб використовувати як тент.
Ще на ринку є туристичні парасолі. Їх особливість в мінімальних розмірах та вазі. Використовуються в місті, легких трекінгах, в таборі, коли треба вийти з намету чи притулку, щоб не мочити головний захист від дощу. Часто можна зустріти туристів на стежках із парасолею в сонячний день. Ними вони створюють собі тінь.
Для мандрівок світом варто обирати міський мембранний одяг. Також може підійти одяг з поліуретановим напиленням, та він важкий.
Для походів гарним вибором буде мембранний одяг та пончо, як додатковий захист. Для складних походів із важким рюкзаком краще обирати тришарову мембрану.
Не мокніть та пам’ятайте про базове спорядження, яке необхідно брати із собою!
Роман Чобан
Знавець і фанат класного спорядження!