Зазвичай, для подорожей прийнято брати рюкзаки або валізи на коліщатах, та недооціненими є рюкзаки-валізи чи рюкзаки гібриди. Якщо не надавати значення, то спорядження та одяг можна возити і в мішку з-під картоплі, але якщо ви хочете комфортно все транспортувати, то варто звернути увагу на категорії, які ми нижче опишемо.
Сучасні рюкзаки можна поділити на 2 групи: дорожні та туристичні.
Туристичні рюкзаки спроектовані для зручного перенесення великих вантажів на далекі дистанції та, щоб в них було зручно упакувати спорядження. Ця категорія для пішого туризму.
Дорожні рюкзаки акцентовані на комфортне пакування одягу та речей і, меншою мірою, на габаритне спорядження.
Є відмінності і в конструкції спинки рюкзака. Туристичні – більш масивні та комфортні для великої ваги. Дорожні – мають більш м’які спини, компактний набедрений пояс, який взагалі можна зняти.
Наші поради щодо вибору.
Якщо ви зібралися в подорож, де матимете багато переїздів між готелями, кемпінгами, або якщо подорож передбачає багато коротких прогулянок, то варто звернути увагу на рюкзаки-валізи. Вони достатньо об’ємні, щоб упакувати багато одягу, аксесуарів та дрібного спорядження. Якщо ви берете мало речей, які помістяться в наплічник 30-35 л, то, залишивши зайві речі в готелі, можете брати основний рюкзак на прогулянки. Якщо ж ви плануєте кількаденний похід в межах довгої подорожі чи поєднання сплаву і легких хайків, то варто звернути увагу на більший об’єм рюкзаків-валіз – 50-70 л.
Такі рюкзаки мають комфортнішу підвісну систему та оснащені поясом для розвантаження. Часто пояси ховаються і знімаються. Ще однією особливістю є можливість заховати лямки та пояс за спеціальним клаптиком тканини на замку. Частина моделей мають одразу додатковий малий рюкзак на 20-25 л. Це зручно для одноденних прогулянок чи малої ручної поклажі в літак.

У випадку, коли ви багато літаєте чи мандруєте пішки і хочете універсальний рюкзак, то вам підійдуть рюкзаки-трансформери. В них зручна спина для трекінгу, є можливість зняти пояс, а наявність бокової та двох фронтальних ручок додають комфорту під чаc користування ним.
Практичніше обирати вищезгадані рюкзаки замість класичних туристичних. Рюкзаки-трансформери та рюкзаки-валізи мають широкі доступи до головного відділення, що робить їх схожими на валізу. Вони більш зручні для пакування одягу і дрібного споряження. Ще одним важливим аргументом для вибору цих категорій, є їхні зовнішні габарити. Вони, здебільшого, збігаються з параметрами багажу багатьох авіакомпаній.
Варто також звернути увагу на рюкзаки, які упаковуються самі в себе і в складеному вигляді поміщаються на долоню. Вони мають різні форми, об’єми та матеріали, але головна їхня ідея – бути додатковим рюкзаком. Його можна брати в ручну поклажу, за покупками та на радіальні вилазки в гори, використовувати замість мішка для речей в основному рюкзаку. Він може бути незамінним в подорожах містами, коли основну валізу ви залишаєте в готелі, а цього маленького рюкзака берете з собою.
Отже, обираючи рюкзак, варто спочатку визначитися:
– для яких подорожей він буде найчастіше використовуватися?
– які функції вам найбільш потрібні?
Якщо ви більше подорожуєте містами – це рюкзак-валіза. Якщо горами – класичний рюкзак для гір. Якщо 50 на 50 – вдалим вибором буде гібрид.
До слова, дуже корисною річчю в подорожі, поході та місті є сумка-“бананка”, яка замінить вам усі кишені. На поясі чи грудях, в ній зручно буде носити телефон, ключі, гроші, документи і т.д. Варто зазначити, що вони бувають об’ємом навіть до 10 літрів, а це вже повноцінний об’єм для одноденної прогулянки в гори чи на природу. Бананки з тонкою стропою, можна носити одночасно з великим рюкзаком. Окрім зручності, це хороший запобіжник від грабіжників, адже її та й особисті речі в ній не так легко поцупити.
Для більшої зручності пакування валіз чи рюкзаків, рекомендуємо звернути увагу на спеціальні чохли для одягу, гермомішки, мішки на затяжці, косметички та органайзери. Тому, не варто забувати і про різні необхідні аксесуари та базові речі.
Роман Чобан
Знавець і фанат класного спорядження!