Ніхто, навіть найдосвідченіший мандрівник, не застрахований від того, щоб не загубитися у горах. Іноді, здається, що знаєш кожен камінчик на маршруті, але у найменш потрібний момент із голови вилітає, куди саме потрібно повернути… і ось тоді потрапляєш у неприємну ситуацію.
А якщо подорожуєш взимку, то ризик втратити орієнтування зростає вдвічі. Сніг, погане освітлення, туман та інші фактори, значно ускладнюють процес орієнтації у горах. Навіть, якщо ви бувалий у цих краях або подорожуєте групою – повідомте про свій маршрут друзям, родичам, близьким, а також місцевим рятувальникам. Обов’язково потрібно зазначити початок мандрівки, маршрут та орієнтовне завершення подорожі. Якщо неприємність станеться, то це допоможе оперативному пошуку потерпілого.
А що робити, якщо халепа уже трапилася?
Не впадайте у відчай, ви – не жертва. Так, ви потрапили у непросту ситуацію. Але вихід є завжди! Звичайно, що якщо є можливість подзвонити до рятувальників – турист її використовує. Проте бувають випадки, коли заряд сів, телефон розбився або немає мережі й тоді розраховувати доведеться лише на свої сили.
Не намагайтеся швидко потрапити на низовину, адже ви можете ще більше заблукати й тоді пошуки виходу можуть затягнутися на довше. Наприклад, ваша група, від якої ви відстали, може спохватитися й побачити відсутність однієї людини й повернутися тією самою дорогою назад. Тому, якщо важко зорієнтуватися, то краще залишайтеся на місці. Знайдіть відкрите місце на цій території, розведіть вогонь, щоб вас побачили здалеку. Або ж зробіть стяг з одягу й розмістіть на дерево.
Бувають випадки, коли є впевненість в тому, що зможеш віднайти шлях – у такому випадку краще зійти на низовину. Однак, для цього оберіть добре второвану стежину. Також можна пересуватися вздовж гірського струмка. Проте не рекомендують робити це вночі, адже прослідкувати за рухом течії буде надзвичайно важко, також це небезпечно для вашого здоров’я. Під ногами надзвичайно багато перешкод – можна спіткнутися та впасти долілиць і травмуватися.
У безпеці ви зможете дочекатися світанку, а також це допоможе вам заспокоїтися й пригадати шлях назад. Цей варіант підійде для спокійної погоди. Якщо подорожуєте взимку, то в жодному разі не потрібно лягати спати. Якими би безсилими ви не були – продовжуйте рухатися.
Якщо очі “злипаються” – робіть вправи для очей, якщо ноги не слухаються – почніть присідати, розминати ноги.
Зберігайте спокій. Вибратися з непростої ситуації можна лише завдяки силі духу та грамотним діям.