Горнятко, ложка, виделка, миска, ніж, казанок – це універсальний набір посуду для походу, кемпінгу чи інших подорожей. В походи достатньо взяти тільки ложку, горнятко і миску, а от для кемпінгу, навпаки, варто взяти весь набір приборів, миску, тарілку і ще, можливо, додатковий казанок. Тому, обирати свій набір треба, виходячи з типу відпочинку.
Посуд для приготування їжі.
Якщо ви готуєте в поході, то варто взяти казанок. Розрахунок об’єму – 0,5 л на одну особу. Казани виготовляють з алюмінію, нержавіючої сталі, титану, анодованого алюмінію та комбінації силікону з анодованим алюмінієм.
Найлегшим і найдорожчим вважається титан. Він же буде найбільш ефективним по характеристиках теплопровідності.
Найкращим балансом по ціні, вазі та ефективності буде анодований алюміній. Єдиний недолік такого посуду: з ним потрібно акуратно поводитися, відмиваючи від сажі, якщо ви готуєте не на пальнику.
Алюміній буде найдешевшим і найслабшим.
Нержавійка – чудовий вибір для кемпінгу – має товстіші стінки, відповідно, їжа майже не пригорає. Недолік – відносно велика вага.
Окремої уваги заслуговують силіконові казани і чайники із алюмінієвим дном – це найкомпактніший варіант. Такий посуд легко миється і складається в тонкий диск. Єдиною вимогою для цього посуду є приготування їжі виключно на пальнику.
Прибори.
Ложки і виделки виготовляються із тих самих матеріалів, що й посуд. Звісно для надійності і довгого використання варто брати металеві прибори: сталь, алюміній чи титан. Вибвр та форми їх – величезна кількість. На пластик варто звертати увагу, якщо ви берете прибори в ручну поклажу або купуєте для дітей. Якщо полюбляєте харчуватися готовою сушеною чи сублімованою їжею з пакету – обирайте довгу ложку, бо виделка може проколоти пакет.
Горнятка.
Найкомпактнішим є силіконове горнятко, яке складається. Воно ж і буде довговічним. Металеві чи пластикові не такі компактні, проте зручні в користуванні завдяки твердим стінкам. Це звично і безпечно.
Металеві горнятка є одностінні і двостінні. Одностінні можна ставити на вогонь, але стінки нагріваються і можуть обпекти руки, коли наливаєте окріп. Двостінні – це прості термогорнятка, які не печуть в руки і значно довше тримають температуру напою. Це особливо зручно холодними чи морозними вечорами. Окремо варто відзначити горнятка-термоси чи термофляги. В них можна транспортувати рідини як гарячими, так і холодними.
Миски.
Мисками в поході може служити як кришка від казанка, так і сама миска. Обирати її варто по об’єму, а вже потім по матеріалу. Як і інший посуд, силіконові будуть найкомпактніші. Їх обирайте лише з твердим верхнім бортиком.
Фляги та питні системи.
Для транспортування води в поході використовують фляги, пляшки чи питні системи (гідратори).
Питні системи – це більш туристичний вид. Зручність в простоті пиття, оскільки мундштук для води закріплений на лямці рюкзака. Якщо на маршруті великі відстані між джерелами, то питна система – це саме те, що треба.
Фляги – більш цивільний варіант, який можна використовувати як в місті, так і в горах чи авіаподорожах. Для авіаперельотів варто пам’ятати про те, що ємність для води має бути прозора. Матеріали також різні. Їх варто обирати швидше по зручності корка, ширині горловини чи кольру. Окремо варто згадати про фляги з силікону чи PVC. Вони зручні тим, що складаються чи скручуються і мало важать. В туризм перейшли з трейлового бігу.
В туристичний магазинах можна знайти і екологічний посуд. Він виготовляється з бамбуку, паперу, пресованого листя, целюлози та іншої органіки. Буває і дерев’яний. Він додає затишку в поході.
Якщо ви йдете великою групою, то не зайвою буде групова ємність, щоб не ходити щоразу по воду. Сюди можна віднести складні каністри, відра чи навіть гермомішок. Підбирайте найбільш універсальний варіант, виходячи з ціни, умов використання і призначення. Укомплектувати свій посуд варто так, щоб все поміщалося в середину найбільшого казана чи миски. Враховуйте й те як ви будете готувати. В холодну пору завжди майте із собою термос з теплим чаєм.
Смачного!)
Роман Чобан
Знавець і фанат класного спорядження!