Час
Різниця в часі з Києвом – 1 год
Віза
Для відпочинку в Тунісі оформлення візи не потрібно. На в’їзді в країну досить показати закордонний паспорт, термін дії якого повинен бути не менше 3 місяців. При відвідуванні країни у складі туристичної групи, віза ставиться у паспорт безпосередньо в аеропорту після прибуття безкоштовно. Тим, хто прибуває з приватним візитом, знадобиться оформити стандартну візу.
Якщо мета вашого візиту передбачає відкриття візи через Посольство Тунісу, то потурбуватися про її отримання необхідно хоча б за тиждень до запланованого візиту. Отримати візу в Туніс в середньому можна за 3 – 5 днів. При гострій необхідності можливе оформлення протягом 1 доби.
Страхування
Законодавством Тунісу передбачено обов’язкове медичне страхування осіб працездатного віку.
У разі відсутності полісу медичного страхування іноземці (нерезиденти) можуть отримати платну медичну допомогу як в державних лікарнях, так і в приватних, мережа яких є досить поширеною в Тунісі.
Як дістатися до Тунісу?
У Тунісі є декілька аеропортів: Туніс-Карфаген за 8 км від центру столиці, Энфида-Хаммамет за 40 км від Хаммамета і за 45 км від Сусса, Монастир неподалік від однойменного міста та Джерба-Зарзис на острові Джерба. Найбільше українських чартерів вилітають влітку, в міжсезоння простіше добратися рейсами, що пропонують іноземні авіакомпанії.
Митні правила
- Обов’язкове декларування іноземної валюти у випадку ввезення на територію Туніської Республіки суми понад 10000 дол. США або еквівалентної суми в туніських динарах.
Безмитно ввозяться на територію Тунісу (на одну дорослу особу):
- цигарок – 200 шт., 50 сигар, 500 гр. тютюну;
- до 2 л. спиртних напоїв міцністю до 25°;
- до 1л. спиртних напоїв міцністю понад 25°;
- особисті прикраси та вироби із золота, платини і срібла;
- цінні предмети, необхідні для роботи або відпочинку (відео- та фототехніка);
- речі домашнього та особистого вжитку в межах потреб.
Заборонено ввезення:
- будь-яких видів наркотиків;
- літератури порнографічного або аморального характеру;
- зброї та боєприпасів.
Фітосанітарні правила
Будь-які щеплення перед поїздкою в країну робити не потрібно/
Транспорт
У Тунісі між містами можна пересуватися на швидкісному потязі, електричці або автобусі. Швидкісні потяги, зручні, з вагонами декількох типів: підвищеної комфортності (кондиціонер, жалюзі на вікнах, збільшена відстань між сидіннями), 1-го та 2-го класів. Квитки продаються на залізничних вокзалах.
Рейси в центральні і південні регіони відправляються з вокзалу Баб-ель-Фелла, в Північні — з Баб Саадун. Всі автобуси оснащені кондиціонерами, квитки продаються у кондукторів.
В межах туніських міст курсують автобуси, маршрутки і таксі. У столиці курсують довгі трамваї-метро. Трамвайна мережа складається з 7 ліній, що зв’язують центр міста Туніс з околицями. Ще один популярний вид транспорту – 8-місні маршрутки “луаж”. Ті, що позначені жовтими або синіми смужками, їздять по місту, поїздка в них коштує 1-2 туніських динара (ціну потрібно уточнювати у водія при посадці). Маршрутки з червоною лінією — міжміські, вартість квитків — 4-6 туніських динарів. Туніські таксі обладнані лічильниками, але ціни тут показуються в мілімах (в 1 туніському динарі їх 1000). Посадка – 450 мілімів, кожен км – до 1-го туніського динара. З 21:00 до 5:00 діє нічний тариф (на 50 % дорожче), лічильники переналаштовуються автоматично.
Подорож автівкою та оренда
Оренда доступного авто обійдеться в 80 TND на добу. Водієві повинно бути не менше 21 року, а права повинні бути видані не менше, ніж рік тому. Взяти машину напрокат можна в готелі, аеропорту або у місцях оренди автомобілів в курортних зонах. У Тунісі діють європейські правила дорожнього руху. Слід зважати на ускладнений трафік у містах та тотальне порушення усіх можливих правил дорожнього руху. Необхідно завжди мати при собі всі документи, а для пересування по Сахарі потрібен спеціальний дозвіл місцевої влади (в деякі райони в’їзд дозволений тільки на повнопривідних джипах).
Валюта
Грошова одиниця Тунісу – Динар (TND), в 1 динарі 1000 мілімів.
Слід пам’ятати, що вивезення національної валюти за межі Тунісу заборонено.
Час роботи банків залежить від сезону: влітку та в період Рамадану вони відкриті у будні з 7:30 до 14:00, взимку — весь тиждень з 8:30 до 16:30 з обідньою перервою. Субота та неділя – вихідні дні. В банках, великих готелях, ресторанах і на міських вулицях встановлені банкомати. Вони приймають картки MasterCard, Visa, American Express та інших міжнародних систем, але видають винятково динари. Розраховуватися кредитними картками можна не всюди, лише у великих торговельних центрах, деяких магазинах та ресторанах.
Культурні, релігійні та побутові рекомендації
Туніс – мусульманська країна, тому дотримання дрес-коду та норм поведінки є обов’язковими. Жінкам краще подорожувати з супутниками, дотримуючись місцевого дрес-коду: прикриті плечі, груди та живіт, мінімум прозорого й облягаючого. Негласні заборони діють і для чоловіків: короткі шорти і голий торс — відвертий виклик для тунісців. Південні райони, що межують з Лівією або Алжиром, безпечно відвідувати тільки в супроводі гіда. Фотографувати урядові та військові об’єкти категорично заборонено. Прояв уваги до жінок в чадрі — поганий тон. Під час Рамадану не слід курити, їсти і пити на вулицях: це можуть сприйняти як неповагу.
Щодо питної води, то рекомендується вживати виключно воду із пляшок.
Безпека
Туніс – безпечна країна. Випадки крадіжок можуть траплятися хіба що на ринках та вулицях великих міст. В будь-якому випадку, не варто залишати особисті речі без нагляду. Випадків агресії місцевих по відношенню до туристів, а також нападів не зафіксовано. Загалом, Туніс спокійна та привітна до іноземців країна.
Мова
Офіційною мовою Тунісу є арабська. Проте тунісці вільно володіють французькою мовою, чого не можна сказати про англійську.
Клімат
Загалом клімат у Тунісі сприяє відпочинку протягом усього року. Погода влітку є типовою, як у більшості країн Середземномор’я, + 33…+35 °С. Середня температура січня на півдні +21 °C, на узбережжі +17…+19 °C. Купальний сезон триває з кінця травня до кінця жовтня. Середземне море добре прогрівається за літо, і навіть в осінні місяці температура води не опускається нижче + 20 °C.
Додаткова інформація
Посольство України в Туніській Республіці
Туніська Республіка, 1002, м.Туніс, Нотр Дам, вулиця Сент Фюльжанс, 7
Телефони
+216-71-84-98-61 +216-70-14-57-57
Електронна пошта
emb_tn@mfa.gov.ua info.ua
tn@vfshelpline
Місцева довідкова служба: 120/12, міжнародна: 17, пожежна служба: 198, поліція: 197, швидка медична допомога: 190 Телефонні коди міст: Туніс-71, Хаммамет-72, Сусс, Монастир, Магдія — 73.
Ліда Базиляк