Різні види туризму визначають різне взуття та шкарпетки. Шкарпетки мають набір характеристик, який визначає їхнє призначення, функціонал і термін служби:
- Амортизація, товщина і щільність Чим товстіший і щільніший матеріал знизу, на носку та п’яті, тим краща амортизація і захист. В той же час, верх шкарпетки може бути тонкий.
- Еластичність – це складова анатомічності. Анатомічні шкарпетки не будуть ковзати по стопі і литці. Через це, не будуть зминатися і натирати. Еластичність досягається вплетеними ґумками.
- Висота шкарпеток. Низькі (до кісточки) шкарпетки – для легких походів, бігу, міста і кросівок. Високі (вище кісточки на 7-10 см) підходять під більшість черевиків. Є ще гетри, вони здебільшого робляться для альпінізму та лиж, є і трейлові, як для літа, так і для зими.
- Температура. Залежить від поєднання матеріалів та товщини. Тому, обираючи, варто зважати на рекомендації виробника. Деякі пишуть комфортну температуру, інші ж вказують сезонність. Якщо таких даних немає, то можна обирати в залежності від призначення чи аналізу матеріалів і товщини. Якщо шкарпетки всюди товсті, в складі 80% шерсть чи мають в складі primaloft, thermolite, outlast, то вони швидше за все, на температури нижче 0 градусів. Якщо вони тонкі, здебільшого з coolmax чи навіть тонкі вовняні, то вони для осені та літа. Якщо на шкарпетках рекомендована температура використання -30 градусів, то для відповідних черевиків із утепленням. При використовуванні їх в звичайних трекінгових шкіряних без утеплення, вони не відповідають заявленій температурі.
- Матеріали і конструкція. Шкарпетки здебільшого мають сплетений із міцної синтетичної нитки каркас, в який ніби вплітається решту волокон. Ці волокна можуть виконувати різну функцію – вологовідведення, зігрівання, охолодження, захисту чи амортизації. Можуть і все одразу, в залежності від щільності наповнення, типу плетіння і матеріалу. На шкарпетках для кількаденних походів з рюкзаком, носок і п’ятка мають потовщення для захисту та амортизації. При тому, решта буде досить тонкою. Значить вони розроблялися на літо чи осінь, для великої інтенсивності руху. Рівномірно тонкі із незначним потовщенням на п’яті і пальцях – прогулянкові на 1-2 дні (хайкінгові). Виготовляються з натуральних та синтетичних матеріалів. До натуральних відноситься шерсть, бамбук і бавовна. До синтетичних – поліестер, поліпропілен, поліамід, еластан чи лайкра та інші волокна. На ринку є і 100% натуральні, і 100% синтетичні. 1-ий варіант може підійти сильним алергетикам, тоді обирати серед бамбукових чи бавовняних. Якщо алергії немає, то вибирати можна із сотень варіантів. Поєднання натуральних та синтетичних матеріалів створює комфорт та міцність. Повністю натуральні, мають менший термін служби, ніж повністю синтетичні. У зв’язку з цим виробники комбінують шерсть та синтетичні нитки.

Кілька рекомендацій по вибору:
- Для багатоденних трекінгів з рюкзаком варто обирати шерстяні. Вони менше набирають запаху, мають більший діапазон комфортної температури. Створюють мікроклімат навколо ноги, і при зміні температури, не змінюється температура ноги. Так, для всього походу вистачить 2 пари для руху, 1 для сну та 1 цивільної пари.
- Для 2-3 денних прогулянок горами, простими маршрутами обирайте тонкі шкарпетки із вмістом шерсті та синтетики. Якщо ходите в кросівках, то низькі.
- Проте якщо ви біжите ультратрейл чи займаєтеся фастхайкінгом, то обирати варто синтетичні, чи 50\50. Синтетика більш довговічна та еластина.
- Для альпінізму шкарпетки розроблені із урахуванням можливості надавлювання натискання п’ят, стоп і пальців під час використання кішок. Часто альпініські шкарпетки високі для надання компресії гомілці, оскільки ці м’язи більше задіюються ніж на трекінгах.
- Зважати на рекомендації виробника по розміру. Якщо ваш розмір ноги 37\38, кроки розмірів шкарпетки 35-37 та 38-40, то краще обрати 35-37. А для сну навпаки 38-40 не буде перетискати судини.
Для трекінгу в Непалі вище 3000 м згодяться шкарпетки для осінніх Карпат, а до 3000 м для літніх. Для руху в зимових походах можна використовувати лижні, їх також можна брати на сходження до 5000 м. влітку.
Універсальні шкарпетки обрати важко. Але мати 1 шкарпетки на всі випадки життя не вийде, тому вірним рішенням буде мати кілька пар.
Роман Чобан
Знавець і фанат класного спорядження!