Сотні моделей трекінгових палиць на туристичному ринку заплутують вибір. Їх, як і все спорядження, потрібно вибирати, виходячи з умов використання та призначення. Відрізняються вони матеріалами, типом регулювання довжини і складання в транспортне положення.
Палки робляться з двох матеріалів: алюмінію та карбону.
– Алюмінієві палки трохи важчі, менш надійні, проте суттєво дешевші.
– Карбонові менше важать, краще гасять поздовжні вібрації, які виникають під час ударного навантаження, міцніші.
Матеріал та форма ручок палок – дуже важливий елемент. Зручність визначається формою, розміром і довжиною. Подовжена ручка дає можливість перехоплювати палку при зміні рельєфу. Ручку роблять із піни, пластику та натурального корку, часто трапляється композитний матеріал – перемелений корок залитий силіконом. Властивості піни і корку досить схожі. Це теплі матеріали, що не холодять руку при низьких температурах, зате вбирають вологу, що добре влітку та не дуже взимку, бо накопичена волога замерзає в порах піни чи корку. Пластик не втягує вологу, важкий і холодний. Тому придумали композит – він не дихає, зате трохи легший і тепліший. Для теплої пори однозначно краще піна або корок.
Палки є із регулюванням довжини та фіксованою довжиною. Довжина змінюється завдяки різному діаметру секцій, які входять одна в одну. Фіксування довжини здійснюється двома типами: зовнішнім затискачем або внутрішнім розтискачем. Бувають і інші варіанти, проте їх мало. Переваги таких палиць – можливість відрегулювати їх під будь-який зріст користувача. В тому числі, їх зручніше використовувати як стійки для тенту чи намету. Зовнішні затискачі – це швидкий і надійний спосіб зафіксувати палки. Внутрішній розтискач (закрутка) – менш надійний, особливо в дешевих. Фіксація таким способом займає більше часу. Палки із регулюванням довжини зазвичай важчі, ніж палки без регулювання.
Палки фіксованої довжини – також складаються із трьох секцій. Кожна із секцій вставляється одна в одну на певну довжину і фіксується натяжним механізмом всередині палки по довжині. Такі палки вдвічі легші на 30-40%, ніж дешеві. Недоліком є неможливість змінити їх довжину. Ще однією великою перевагою такого типу є малі розміри в складеному вигляді – 48-50 см проти 63-65 звичайних палок.
Ручка і темляк – теж важлива частина. Форма ручки та її закінчення відіграють важливу роль в маніпуляції палками. Зручно використовувати на спуску, коли верх ручки заокруглений і проґумований. Темляк буває із товстої та тонкої стропи, стропи із неопреном, в’язаний із нейлонових ниток та мотузковий. Його головна функція – розподіляти навантаження з рук на палки. Якщо правильно їх використовувати, то вони додають багато ефективності при ходьбі.

Кінцевик – здебільшого карбідвольфрамовий. Іноді буває сталевий (в нього менший термін служби). Всі кінцівники мають рифлення на палках, для кращої чіпкості із поверхнею. Підлягають заміні.
Антишок – непопулярна, проте іноді корисна функція палок. Це своєрідний амортизатор між секціями, під ручкою чи в ручці. Його функція – гасити вібрації і поглинати сильне ударне навантаження. Ця функція важлива в довгих складних походах по кам’янистій місцевості.
Аксесуари: В комплект здебільшого входять літні кільця. Вони не дають палкам провалюватися в мох чи між каменями. Зимові кільця мають більший діаметр (7-13 см). Збільшують площу контакту на снігу, іноді є в комплекті. Ґумові кінцівники є захистом від травм об палки.
Рекомендації по вибору: для трекінгів із частими великими перепадами висот, траверсами, зимових походів краще обирати палки із довгою пінковою ручкою, зі змінною довжиною та можливістю встановлювати великі снігові кільця. Карбонові палки взимку будуть мати додаткову перевагу. Карбон майже не деформується при зміні температур, також він тепліший за метал. Але, якщо це будуть якісні алюмінієві палки, то нічого поганого в них немає.
Для технічно нескладних походів добре підходять палки без зміни довжини. Через меншу вагу додають комфорту в користуванні. Варто обирати із подовженою ручкою.
Якщо ходити в нетривалі походи та нечасто, можна зупинитися і на простих палках, головне, щоб якісні.
Такі додаткові функції, як кільця, ковпачки і антишок, не є головним критерієм вибору. Проте ці дрібні деталі, дозволять більше відчути функціональність трекінгових палок в різних умовах. А це часто сприяє гарним враженням в мандрівці.
Роман Чобан
Знавець і фанат класного спорядження!