Не зовсім правильною є думка, що термобілизна – це для зігрівання. Функція термобілизни – не давати перегріватися чи переохолоджуватися тілу. Запобігання переохолодження забезпечує функція відведення вологи від тіла. А запобігання перегріву здійснюється накопиченням поту на зовнішній частині термобілизни. Таким чином, накопичена волога буде забирати зайве тепло, але шкіра в той же час буде сухою. Такі функції має спортивна термобілизна. Термін термобілизна – це скорочення від терморегулююча білизна. Звісно, не вся термобілизна має спортивний напрям, ще є повсякденна та прогулянкова.
Повсякденна здебільшого гріюча та виготовлена із натуральних матеріалів, розрахована на денні коливання температури, проте без інтенсивного навантаження.
Прогулянкова близька за параметрами до спортивної, тільки менш ефективна при інтенсивному русі.
Спортивну можна розділити на кожен вид спорту, ще й в межах них, на всі сезони. Проте загальна концепція в них схожа. Зимова термобілизна для активних видів спорту (гірськолижні види спорту, бігові лижі, біг, ковзанярство і т.д.) забезпечує якісний вологовідвід від тіла та потрібну кількість тепла під час зупинок. Залежно від інтенсивності заняття, кількість гріючих волокон буде змінюватися. Зимова бігова термобілизна має менше гріючих волокон, ніж лижна, оскільки катання на лижах передбачає часту зміну інтенсивності руху. А біг – більш рівномірний вид спорту.
Звісно, можна використовувати лижну для бігу і навпаки, проте в такому випадку потрібно потовщувати чи стоншувати наступний гріючий шар. Спортивна термобілизна зональна та дуже еластична, іноді компресуюча.

Матеріали, які використовують в різних типах термобілизни.
Повсякденна виготовляється із натуральних матеріалів. Зокрема, шерсть, котон, бамбук. Часто можна зустріти поєднання бамбуку чи котону і шерсті. Буває комбінація із синтетики та натуральних тканин. Бамбук і шерсть особливі тим, що погано втягують запахи. Це дуже зручно, адже не потрібно прати щодня, як синтетичну. В повсякденній термобілизні працює залежність: чим товстіша – тим тепліше.
Прогулянкова (для легких походів) робиться здебільшого із вовни та синтетики. Якщо вона комбінована, то синтетика відповідає за швидке виведення вологи та висихання, а вовна – за термозберігаючі властивості. Повністю вовняну роблять із шерсті мериноса, вона приємніша до тіла, тонша та більш ефективна. Особливість шерсті в тому, що вона здатна утримувати стабільну температуру при зміні її зовні. А при намоканні від поту, майже не охолоджується.
Спортивна – це найтехнологічніша термобілизна. В ній застосовують нитки із шерсті, поліпропілену, поліаміду, поліестеру і всюди багато лайкри чи еластану. Часто додають окремі волокна: прімалофт, термолайт чи оутласт для зігрівання, кулмакс для охолодження, срібло для запобігання запаху. Поєднання цих матеріалів разом із зональним форматом, дозволяє дуже якісно регулювати температуру тіла під час активного руху.
Кілька порад, для вибору термобілизни:
- Варто обирати під ті умови, де ви будете найчастіше її задіювати. Не потрібно брати компресійну лижну термобілизну для того, щоб використовувати в місті та іноді їздити на лижі \ сноуборд. І навпаки.
- При виборі термобілизни варто звертати увагу на свої фізіологічні особливості та фізпідготовку. Якщо ви мало мерзнете і надмірно пітнієте – краще брати з акцентом на вологовідведення та навпаки. Якщо організм не тренований – на трекінгах чи катанні на лижах ви буде більше потіти. Якщо маєте гарну витривалість, то йдучи в слабкій групі взимку, будете мерзнути більше, ніж зазвичай.
- для простих трекінгів з рюкзаком в осінню пору варто обирати вовняну чи комбіновану термобілизну. Її ж зможете використовувати для сну в спальнику в інші сезони.
- для зимових походів, варто мати 2 комплекти: вовняний теплий для сну та синтетичний зональний для руху.
- для літа добре мати тонкий варіант із кулмаксу. А для комфортного сну брати вовняну, яку використовуватимете восени для ходьби та сну.
Важливо! Спортивна термобілизна не буде працювати належним чином, якщо наступні шари одягу будуть не спеціалізовані. Не можна поверх синтетичної одягати котонову кофту чи поліетиленовий дощовик.
Одягайтеся правильно! Всім комфортних мандрів.
Роман Чобан
Знавець і фанат класного спорядження!