Список набору одягу та аксесуарів:
На тулуб: термобілизна, фліс, тонка вітрівка (софтшел), пуховий (синтетичний светр), штормова куртка, товста пуховка.
На ноги: термобілизна, флісові штани, штани софтшел, пухові штани, штормові штани.
На руки: тонкі рукавиці з флісу чи вовни, рукавиці з віндстоперу чи софтшелу, теплі рукавиці, варяжки пухові.
На ноги: 2-3 пари шкарпеток різної товщини, пухові чуні, відповідне до рельєфу, сезонності та висоти взуття.
На голову: капелюх, тонкий баф, флісова шапка, шапка з відстоперу.
Це короткий перелік одягу, який потрібно мати, щоб підніматися на висоти 1000-8000 м. Комбінуючи ці позиції буде вам комфортно будь-де і будь-коли.
Термобілизна. Тут тільки зауважу, що варто мати 2 комплекти. 1 для руху, 1 теплий для сну та руху при низьких температурах.
Флісовий одяг варто обирати не занадто товстим. Фліс товщиною 100 г\м², Power Stretch чи Power Grid. На тулуб можна додатково взяти класичну фліску 200 г\м². чи комбінацію Power Stretch з Primaloft.
Вітрівки – це досить широка категорія одягу. В туризмі найкраще себе зарекомендували тканини Softshell. Вони є різного ґатунку, як максимально тонкі, так із приєднаним до внутрішнього шару флісом. Проте головна особливість цієї тканини – це дуже швидке висихання, висока еластичність та вітростійкість. Маючи тонкий софтшелл, можна ним регулювати температуру, захищаючи себе від вітру. Можна носити його на термобілизну, фліс чи навіть на пуховий светр. Така універсальність дозволяє використовувати софтшелл у всі пори року та в різних горах світу. Штани із софтшелу використовуються всюди: на прогулянках в парку, трекінгах, експедиціях та висотних сходженнях до 4000-5000. Їх використання залежить від товщини та одягу під ними.
Пуховий (синтетичний светр) та штани. Ця категорія одягу належить до середнього шару, її мета зігрівати вас під час руху при низьких температурах, може бути як додатковий утеплювач взимку чи на великих висотах.
Влітку ж можна використовувати в Карпатах та Кавказі до висоти 3500 м ввечері на привалах. Тонкого пухового светра може вистачити і на 4000-5000 м висоти, якщо комбінувати його із нижніми теплішими шарами.
Пухові штани для Карпат влітку непотрібна річ, проте на трекінгу в Непалі, під час сходжень на 5000-7000 м така позиція гардеробу буде корисна. дуже і буде корисна позиція гардеробу. Восени та взимку на привалах та під час руху в Карпатах, на Кавказі і де-інде, де є температури 0 ℃ і нижче, штани дуже зручна. Варто зауважити, що висотні пухові штани виготовлені під доволі низькі температури, тому їх навіть на зимовому Кавказі не завжди доцільно використовувати, на відміну від тонких пухових.
Штормовий комплект одягу – необхідний набір позицій гардеробу. Першочергове призначення цього одягу – захист від опадів і як наслідок від вітру. На 95% ринку штормовий одяг виготовлений з мембран. Мембран є десятки, а моделей курток чи штанів – тисячі. Більше про це можна прочитати в статті.
Тут тільки зазначу, що куртка і штани мають зручно сидіти, кишені мають бути розташовані так, щоб не перетискалися рюкзаком. Капюшон повинен зручно регулюватися по периметру та глибині. Має бути вентиляція під пахвами. Водостійкість\паропроникність варто обирати не менше 15000\15000 мм\ г*м²*24 год. Штормовий одяг можна носити до 5-7 тисяч метрів. А мембрани як такі, використовують і на висотних пухових речах, для водо-вітростійкості одягу.
Товсті висотні пухові куртки відрізняються кількістю утеплювача зовнішніми тканинами та конструкцією. Пуховка на 4500-5500 м здебільшого важить 600-700 г, 6000-7000 м – 800-900 г, а для восьмитисячників куртки можуть важити і 1000-1100 г. Вага змінюється від кількості пуху та тканини.
Висотні пуховки – це, мабуть, найменш універсальні компоненти даного списку. Хоч їх окрім 8000 м можна використовувати і на зимових 6000-7000 м.
Комбінуючи всі ці елементи, можна одягатися на будь-яку погоду та висоту. Головне, щоб все було зручне, якісне, красиве та практичне саме вам.
Щодо рукавиць, то тут головне вибрати вдалий розмір. Варяжки мають мати запас місця, щоб туди влізла тонка та флісова рукавиці. Теплі рукавиці на 5 пальців та варяжки мають мати мембрану. На внутрішніх рукавицях має бути контактна поверхня для сенсорів.
Маючи такий набір одягу та аксесесуарів, ви будете почувати себе впевнено будь-де – чи то Антарктиді, чи на Евересті. І навіть в пустелі в термобілизні, капелюсі і рукавицях ви будете захищені від сонця. Також, важливо мати з собою і базові речі.
Тепла, сухості і комфорту вам у походах!
Роман Чобан
Знавець і фанат класного спорядження!