Спальники – це завжди компроміс трьох аспектів: температури, форми, утеплювача. З цих трьох аспектів випливає ще один – вага.
Кожен спальник розрахований на певну температуру. Зокрема на спальниках здебільшого зазначено температури comfort♀, limit ♂, extreme. Такі температури швидше за все відповідають сертифікату EN13537. Якщо на спальнику пише comfort♀ +5℃ limit ♂ 0℃ extreme -15℃. То на -15 ℃ орієнтуватися зовсім не потрібно, а до +5℃ додавати ще 2-3 градуси. В такому випадку, спальник буде комфортний при +8℃. При +5℃ ви закриєте капюшон, а при 0℃ скрутитеся калачиком та позатягуєте всі щілини спальника. Якщо килимок буде захолодний, то комфортного сну не чекайте. Як ви могли побачити, є значки позначки статі, як підказка кому яка температура комфортна. Так і є, статистично жінки більше мерзнуть. Для літа в Карпатах достатньо брати спальник із заявленою температурою +8 +4 ℃. Для осені +3 -4 ℃. Він також підійде трекінгу в Непалі, ночівлі на Кавказі та Альпах до 3500 – 3700 м влітку.
Для зими в Карпатах краще обирати із заявленим comfort♀ – 12℃ і нижче.Такий спальник буде комфортний для тривалого перебування в базовому таборі на 4000-5500 м. Всі температури рекомендовані для людей, які сплять в спальнику в термобілизні, шкарпетках та тонкій шапці. Варто зазначити, що забагато одягу одягати в спальник, також не варто, бо можна пережати утеплювач, через що тепло не буде накопичуватися.
Важливо знати, що на зберігання тепла спальником впливає ще ряд сторонніх факторів: вологість, вітер, простір всередині спальника, простір ззовні спальника. Якщо спальник притискається стінкою намету чи рюкзаком, його теплоємність зменшується.
Утеплювач. Головний фактор теплоємності спальника. Важливо розуміти, що гріє не сам утеплювач, а повітря, яке накопичується в ньому. Тому важливо, щоб утеплювач мав максимально багато пор чи повітряних просторів при невеликій вазі. Поки що в світі лідером по ефективності утеплення в спальниках є пух. Проте кілька синтетичних утеплювачів вже наступають на п’яти.

Форма. Є дві найпопулярніші форми: кокон та ковдра. Кокон – це анатомічної форми спальник, мета якого максимально акумулювати тепло при малій вазі. Дехто вважає, що недоліком є неможливість поставити широко ноги, проте часто сусід в наметі цьому більше заважає. Ковдра – це прямокутний спальник, який дає багато простору. Переважно може розстебнутися повністю і утворювати півтораспальну ковдру. Варто розуміти, що в спальник ми залазимо. Для туризму є також і ковдра – квілт. Буває різних форм та матеріалів. Температурний діапазон використання від +20 ℃ до -10 ℃. Перевага над спальниками такої температури менша вага та об’єм.
Розміри. Окрім матеріалів та утеплювача на вагу та об’єм спальника впливає розмір. Часто одна модель в різних розмірах може мати різницю у вазі 200 грамів. Для ефективного теплозбереження спальник повинен бути не завеликий, проте і не замалий. Якщо утеплювач стискається, то спальник не грітиме, а якщо завеликий, то нам доведеться прогрівати більший об’єм повітря та більшу площу спальника.
Якщо зовнішня довжина літнього спальника 220 см, то він комфортний для людини, зріст якої 205 см. Якщо 220 см зимовий, то він для 195-200 см. Брендові спальники часто вказують комфортний зріст або внутрішню довжину та ширину, тому краще орієнтуватися на ці числа. Варто звертати увагу і на ширину. Такі позначки Slim, Wide, XL, 100 та інші означають розширені чи звужені версії.
Отже, перед покупкою спальника вам варто визначити оптимальні для вас критерії: умови використання, умови транспортування, температуру, форму та вид утеплювача. Для пішого туризму в температурному діапазоні +15 0 ℃ рекомендуємо кокони з відповідними температурами. Якщо ви мандруєте вдвох при температурах вище 20 ℃, то можна взяти одну ковдру для двох і вкриватися нею. Так ви точно виграєте вагу при невеликих затратах грошей.
Якщо це сімейний відпочинок, то спальники-ковдри – гарний вибір.
Мандруйте з комфортом і в теплі, скільки б морозу не було!
Роман Чобан
Знавець і фанат класного спорядження!