Розраховуючись з місцевими жителями, пам’ятайте, що Непал – країна бідна, так що тут не в ходу великі купюри. У продавців і таксистів просто не знайдеться решти, а в деяких пунктах обміну валюти можуть відмовитися приймати до обміну сотенну доларову купюру. Використовуйте тільки цілі, неушкоджені, чисті купюри, в іншому випадку гроші просто не візьмуться.
Що стосується митного режиму, то тут все речі схильні обов’язковому ретельному огляду. Обов’язкові для декларування відеокамери, годинник, велосипед, електричні побутові товари, так як вони підлягають обов’язковому вивезенню з країни.
Не можна вивозити за територію країни дорогоцінні камені і метали, роги і шкури диких тварин, самих тварин.
Щоб вивезти антикварні предмети, потрібно оформляти в місці покупки спеціальний сертифікат. А для вивезення картин, ікон і металевих статуй, що зображують богів, знадобиться дозвіл Департаменту Археології Непалу.
Заборонено також ввозити і вивозити національну непальскую валюту. Якщо у вас залишилися місцеві гроші, ви можете обміняти їх на іншу валюту в аеропорту перед вильотом.
Так як валютні «міняйли» тут зустрічаються на кожному кроці, вам варто знати, що користуватися їх послугами офіційно заборонено.
Тут не прийнято залишати чайові, проте це допустимо. Якщо вам дуже сподобалося обслуговування, потрібно просто негативно похитати головою в бік здачі, щоб персонал зрозумів, що може залишити гроші собі.
Існує цілий звід правил поведінки в непальських ступах і монастирях, так як вони в житті непальців, які проводять там більшу частину часу, займають особливе місце.
- Релігійні буддистські споруди потрібно обходити зліва за годинниковою стрілкою.
- На територію храмів не можна проносити вироби зі шкіри (до речі, взуття це теж стосується).
- До віруючих, як і до їх підношень богам, ні в якому разі не можна торкатися.
- Жінки не повинні торкатися ченців.
- Заборонено вмиватися водою, яка тече в водяний молитовну млин.
- На екскурсії краще надягати закритий одяг, оскільки ви ризикуєте бути різко засудженими місцевими жителями.
Пам’ятайте, що непальці дуже непунктуальні. Вся справа в тому, що вони інакше ставляться до поняття часу. Трапляється, що, домовившись про зустріч, непальці можуть чекати один одного добу.
У місцевого населення своя система обчислення віку людини. Новонароджений тут вже має в своєму запасі рік. А якщо людина присвятила рік свого життя в монастирі, то цей рік не вважається при обчисленні його власного віку.
У Непалі не слід давати або приймати що-небудь лівою рукою. В країні немає туалетного паперу, і ліву руку непальці використовують в гігієнічних цілях. Тому її вважають «нечистої».
Що стосується прийому їжі, то тут також є свої правила. Їсти і брати їжу можна лише правою рукою. Неприпустимо пробувати їжу з чужої тарілки або просто торкатися чужого страви. П’ють жителі Непалу так, щоб не торкнутися чаші або глечика губами.
Якщо ви на ринку, то не можна торкатися до продуктів, які викладені на лотку. Робити це можна лише після того, як продавець сам покладе їх для вас в мішок.
Непальці зазвичай не використовують столові прилади, проте вони є майже в кожному будинку. Тут прийнято їсти двічі на день. На столі дуже мізерний вибір страв. Якщо ж непальці чекають гостей, то останні приносять з собою частування.
У цій країні заборонено законом вбивати тварин і вирубувати зелені насадження.
Софія Мадич