Гори не пробачають легковажності! Плануючи мандрівку – варто подивитися прогноз погоди. Перед стартом, треба подати інформацію рятувальникам – кількість осіб в групі, маршрут, тривалість. Опісля, знову глянути прогноз, оскільки погода в горах дуже мінлива – зненацька може початися рясний дощ, а через кілька хвилин вже світить сонце.
Гроза у горах – це підвищена небезпека, особливо, якщо супроводжується громом і блискавкою!
Ось кілька рекомендацій як себе поводити, якщо гроза застала вас зненацька в горах і не тільки:
1. Не ховайтеся від грози на узвишші.
2. Знайдіть низькі дерева, що стоять поряд.
3. Ховатися під одиноким, високим деревом небезпечно для життя.
4. Ні в якому разі не бігайте, не плавайте, не катайтесь на велосипеді, верхи на коні, на мотоциклі.
5. Зверніть увагу на місцевість: якщо на деревах помітні сліди від потрапляння блискавки, отже, ґрунт навколо має високу провідність електрики і блискавка б’є туди постійно. Дуб, тополя, сосна та ялина – найбільш уразливі для розрядів електрики, найменше – верба, клен та кущі.
6. Спорядження, серед якого є металеві предмети, варто залишити подалі від себе.
7. Якщо гроза застала вас у горах під час походу, обов’язково якомога швидше зійдіть з хребта. З відкритих просторів старайтеся швидше зайти в ліс.
8. Якщо ви опинилися в полі, знайдіть заглиблення в землі. Воно повинно бути сухим – волога земля сильніше проводить електрику. Якщо поблизу немає сухого заглиблення, ховайтеся в мокрій землі, але не лягайте в повний зріст.
Запам’ятайте: всі електричні прилади, зокрема мобільні телефони, є своєрідними приймачами для кульових блискавок. Тому в жодному разі не користуйтеся ними під час грози, натомість негайно їх вимкніть.
Від удару блискавки у світі в середньому щорічно гине близько 3000 осіб.
Будьте розсудливі! Бережіть себе, своїх рідних і друзів!