Прогрес давно дістався до галузі туризму і вже не потрібно брати із собою гігантські пристрої і літри бензину в подорожі. Можна знайти безліч варіантів туристичних пальників і пічок, які працюють на газі, бензині, спирті чи на невеликій кількості дров. Якщо у вас не буде під час подорожі достатньої кількості дров або не хочете випалювати рослинність, то можете скористатись наступними варіантами.
- Твердопаливні пічки (пічки Бонда).
Найдоступніші за вартістю і наявністю палива. Вони є одностінними і двостінними (піролізними). Найпростіші варіанти двостінних можна зробити самому з двох консервних бляшанок. Вони менш потужні ніж газові чи бензинові пальники, але потребують мінімальної кількості палива. За 10-15 хв можна закип’ятити літр води. Не хочете колупатися з бляшанками – можна придбати готовий варіант. Є навіть пічки, від яких без жодних батарейок можна заряджати телефон через USB. Найбільш ефективні оснащені невеликим вентилятором на батарейках чи павербанку, який нагнітає повітря всередину під час горіння. Завдяки цьому можна використовувати майже будь-яке паливо: від сирих гілочок і шишок до різної дрібної рослинності. За потужністю, вони не поступаються газовим чи рідкопаливними пальникам, а паливо до неї можна знайти навіть у пустелях.
Переваги:
- Відносно невелика ціна. Хоча є і дорогі варіанти з павербанками.
- Не потрібно багато палива і його можна знайти практично всюди, крім високогір’я.
- Є доволі легкі та компактні моделі.
Недоліки:
- Досить обмежений ресурс через прогорання металу (прибл 1-2р) при інтенсивному використанні.
- До пічок з вентилятором потрібно носити батарейки, що не надто екологічно, хоча їх вистачає надовго.
- Запах диму в рюкзаку і закопчені казанки.
2. Газові пальники – найбільш популярні серед туристів.
Зручні у використанні і відносно недорогі, плюс – великий вибір моделей. Вони можуть накручуватися на балон або з’єднуватись шлангом, мати різьбове з’єднання з балоном або цангове, а також використовувати спеціальний перехідник з цангового на різьбове. На Алі Експрес мініатюрний пальник можна придбати за смішні гроші, але будьте готові і до відповідної якості. Якісний газовий пальник може служити роками, якщо не десятиліттями. Вартість його відповідна. Також відносно багато коштують і нові балони з газом.
Переваги:
- Зручність та швидкість приготування їжі. До того ж, багато пальників оснащені ще й п’єзопідпалом, тож навіть сірники не знадобляться;
- Довговічність, якщо пальник якісний, звісно;
- Не коптить казанок і не залишає сторонніх запахів.
Недоліки:
- Закордоном іноді буває непросто знайти газові балони, особливо в країнах зі слабо розвиненою інфраструктурою. Перевозити ж газові балони в літаках заборонено.

3. Інтегровані системи – останній виток еволюції газових приладів.
Серед туристів їх нарекли джетбойлами, від назви Jetboil – найвідомішого бренду, який їх виробляє. Казанки інтегрованих систем оснащені теплообмінником в нижній частині, який захищає полум’я від вітру і спрямовує максимум тепла на дно казанка. Ефективність таких систем зумовлює мінімальні витрати газу. Але коштує така ефективність відповідно.
Переваги:
- Швидкість приготування;
- Мінімальна витрата газу.
Недоліки:
- можливі труднощі з придбанням газових балонів закордоном.
4. Рідкопаливні та мультипаливні пальники.
Найкраще рішення для автономних тривалих подорожей, адже бензин знайти легше ніж газові балони. Майже на кожній заправці можна попросити 0,5 л і часто за це навіть не візьмуть гроші. Мінус – запах бензину. Виробники радять використовувати лише очищений бензин. Зазвичай, такої можливості немає, тому доведеться раз на кілька днів чистити пальник. Вони комплектуються спеціальним алюмінієми балоном з насосом, за допомогою якого бензин під тиском подається до пальника. Крім балонів для бензину мультипаливні пальники можуть приєднуватись і до газових, що робить їх універсальними. Найдешевші мультипаливні пальники із сумнівною якістю стартують від 2000 грн. Хороші і якісні за вартістю співмірні з інтегрованими газовими системами, а мультипаливні іноді дорожчі.
Переваги:
- Доступність бензину.
- Довговічність – за умови якості пальника та заміни певних деталей.
- Компактність. Видовжені балони для бензину легше знаходять місце в рюкзаку.
Недоліки:
- Запах бензину в рюкзаку;
- Більша витрата однакового об’єму бензину ніж газу;
- Досить клопіткий і тривалий процес запалювання
- Необхідність постійного обслуговування і чистки;
Коли ви вже визначились, який варіант польової кухні вам підходить, потрібно розібратись у різноманітті туристичної їжі, адже правильне харчування в поході, як і в подорожі, якщо мандруєте з наметом, дуже важливе. (“Туристичної їжі” – посилання)
Максим Мисак
Любитель тривалих автономних подорожей!