Килимок – не менш важлива річ у збереженні вашого тепла ніж спальник, але не тільки. Від виду килимка і його товщини залежить зручність сну для вашого тіла.
Можна виділити пінкові, самонадувні та надувні килимки, всі мають свої переваги та недоліки.
Пінкові килимки
Килимки зі спіненого пінополіуретану, які вітчизняні туристи знають як “іжевські”, насправді вперше були виготовлені в Британії компанією Karrimor, звідти пішла і назва “карімат”. Рулонні пінкові килимки можуть мати різну товщину, мати покриття з фольги, чи алюмінієве напилення з одного боку та бути багатошаровими. Також залежно від якості і ціни матеріалу можуть мати різну жорсткість і відповідно по різному вирівнювати нерівності поверхні. “Іжевські” килимки мають відносно гладку поверхню, закордонні аналоги можуть мати ребристу, що створює додаткові повітряні комірки і робить його теплішим. Коштують рулонні пінкові килимки відносно недорого.
Переваги:
- Висока живучість, навіть після пошкодження не втрачають функціональності;
- Мала вага, в середньому 400-450 гр.
Недоліки:
- Великий об’єм.
Серед пінкових килимків окремо потрібно виділити складані. Якщо попередній тип килимків скручується у рулон, то ці складаються у компактну гармошку. Такі килимки, завдяки своїй ямково-горбкуватій поверхні, створюють прошарок повітря між тілом і землею. Порівняно зі звичайними килимками, вони є теплішими а також краще згладжують нерівності поверхні при однаковій товщині матеріалу. Такі килимки також можуть мати подібне до фольги алюмінієве покриття: якщо ви хочете щоб килимок був теплішим – обертайте його до тіла.
Переваги:
- Тепліші за рулонні пінкові килимки;
- Також дуже живучі;
- Вага, також в середньому 400-450 гр.
Недоліки:
- Великий об’єм.
Основний недолік обох типів – розмір. Враховуючи короткі стропи сучасних рюкзаків інколи причепити килимок до рюкзака є чималою проблемою, основна перевага – його можна використовувати будь-де, в тому числі біля вогнища і класти на практично будь-яку поверхню, а коли він пошкодиться, все одно буде придатним до використання.
Надувні килимки
Надувні килимки – найсучасніше, що може запропонувати ринок туристичних килимків, бо повітря – найкращий теплоізолятор. Тим не менш, всередину надувних килимків виробники вкладають також пух чи синтетичний утеплювач. Часто в комплекті до таких килимків йдуть мініатюрні насоси різної конструкції. Для килимків з пухом важливо не надувати килимок ротом – вологе повітря погіршить теплоізоляційні властивості пуху та і зайва вологість всередині надувного килимка сприяє утворенню цвілі. Основна перевага надувних килимків – м’яке ліжко навіть посеред гір, проте треба бути максимально обережним – класти килимок на голу поверхню землі і, тим більше, не сидіти біля вогнища з іскрами. Тому бережіть свій надувний килимок, бо коштує він немало.
Переваги:
- Зручно та м’яко спати;
- Компактні в складеному вигляді;
- Досить невелика вага, залежно від матеріалів і наявності утеплювача.
Недоліки:
- Носіть із собою клей, якщо проб’єте – спатимете на землі;
- Біля вогнища краще не сидіти;
Самонадувні килимки
В самонадувних килимках всередині повітронепроникної оболонки знаходиться пружна піна. При відкритому клапані килимка піна, як губка, намагається розправитися і втягує повітря. Щоправда, надути його максимально вам доведеться своїми легенями чи насосом. Вважають, що самонадувні килимки є більш зносостійкими ніж надувні, проте проколюються вони так само легко. Головні і вагомі недоліки велика вага і об’єм. Коли вони пробиті – піна стискається під тілом і втрачає свої теплоізоляційні властивості, а вага і об’єм залишаються. Деякі виробники килимків експериментують з гібридами, де об’єм піни становить менше половини об’єму і формує каркас, решта – надувні камери. Тим не менше, самонадувні килимки відходять в минуле. Топові виробники практично не випускають нових моделей.
Переваги:
- Тепліші та товстіші за пінкові килимки;
- Умовно надійніші ніж надувні;
Недоліки:
- Вага (від 800 гр);
- Великий об’єм;
Підіб’ємо підсумки: якщо ви не любите зайві клопоти (клеїти, латати), але й носити на спині зайві кілограми не хочете – пінкові, якщо ви любите комфорт – надувні, але будьте готові заплатити відповідну ціну і будьте з ними обережні. Отже, з килимками розібралися, давайте перейдемо до вибору спальника.
Максим Мисак
Любитель тривалих автономних подорожей!