Казбек, Арарат, Айленд Пік, Пік Абу Алі Ібн Сіни – це технічно нескладні вершини, проте специфіка клімату та висота вище 5000-7000 метрів вимагає ретельного підбору спорядження, одягу та взуття. Навіть на 5000 влітку траплялися обмороження пальців.
Варто пам’ятати і про спеціальні шкарпетки. Як їх підібрати можна прочитати в нашій статті.
Окрім розміру і колодки, взуття підбирається по декількох критеріях:
- рельєф і поверхня
- температура використання та природне середовище
Рельєф і поверхня визначають жорсткість підошви, наявність гумової окантовки, складу гуми підошви, ступінь амортизації, форму та глибину протектора, форму носка і т.д. Для кам’янистих гір розробляють жорстку підошву та захисти носка і боковин. Гума зносостійка та чіпка на каменях. Такий рельєф також вимагає надійної фіксації гомілкостопу.
Температура використання та природне середовище визначає набір інших функцій взуття. Водостійкість, утеплення чи вентиляцію. За водостійкість відповідає мембрана (Gore-Tex, OutDry, Event та інші) та зовнішній матеріал, наприклад шкіра. На утеплення впливає як товщина і тип верхнього шару взуття, так і сам утеплювач: Primaloft, Thinsulate та інші.

Взуття на висоту 4000 – 5000 м.
Для більшості популярних вершин Кавказу та Альп характерно, що до 3000-3500 можна піднятися в трекінгових кросівках. Вище починається перемінність каменів, сипухи, снігу, льоду, насту, фірну. Для таких умов достатньо мати водонепроникні черевики із жорсткою підошвою та захистом від порізів по контуру черевика. Проте, піднімаючись вище 4500 м, температура вдень може бути -5, а на 5000 м і -12. Тому утеплювач в черевику буде не зайвим. Щодо рельєфу, то чим крутіший схил, тим жорсткіша підошва. А де багато льоду, то варто одягати кішки і рухатися в них.
Для висоти 4500-5500 і простого рельєфу (Арарат, Казбек, Лайла, Гранд Парадіз та ін.) підійдуть легкоутеплені, суцільно шкіряні черевики на жорсткій підошві, із високим ґумовим захистом. Використовувати із теплою трекінговою шкарпеткою та кішками на складніших сніжних ділянках. Для вищого Кіліманджаро, цей тип взуття також підійде.
Для такого типу жорстких черевиків, підходять м’які кішки.
Для складнішого рельєфу (Монблан, Маттерхорн, Тетнульді), потрібні більш технічні черевики – одно-, дворантові, із більшою жорсткістю. Матеріал верху може бути суцільна шкіра або синтетичний матеріал. Повинен бути утеплювач.
Шкіряні мають більший поріг водонепроникності, тепліші і більш довговічні за синтетичні черевики такого ж класу. Над шкіряними, синтетичні виграють у вазі, комфортності. В синтетичних комфортніше рухатися швидко та на технічних ділянках, де важлива чітка постановка стопи. Для технічніших черевиків, які мають ранти, підходять кішки будь-якого типу.
Взуття на висоту 6000 – 7000 м.
На висотах вище 6000-7000 м вже сніжно-льодова зона, температури можуть опускатися до -30℃ під час сходження, тому тут крім жорсткості підошви, важливе і утеплення. Саме тому для таких висот здебільшого використовують двошарове взуття. Зовнішній шар – це черевик, зазвичай із синтетичної міцної тканини із захистом від порізів. Внутрішня частина – це тепла вкладка на шнурівці чи затяжці. Мають два ранти для кріплення кішок. Зовнішній шар буває: пластиковий та композитний. Пластик дешевший і тяжчий, проте не настільки зручний як композитний. У вкладці від черевиків можна спати в спальнику. Крім того, композитні черевики мають вмонтовану гамашу, яка запобігає потраплянню снігу в черевик.
Пластикові не мають гамаш, зате в них зручніше ходити на скітурних лижах.
Все висотне взуття зроблене так, щоб його можна було зашнурувати, взути чи зняти, будучи в рукавицях. При виборі висотного взуття дуже важливо звертати увагу на такі деталі: зручість та швидкість шнурування, додаткові петлі для знімання та взування черевиків, якість мембрани, петлі чи тримачі для розщіпання гамашів, зручність пулерів на замках.

Взуття на висоту 7500 – 8848 м.
Ця зона висотна, як і попередня, здебільшого сніжно-льодова, проте температури тут ще нижчі, а організм важче переносить нестачу кисню. Тому теплоізоляція ніг ще більше важлива.
За конструкцією взуття схоже, а іноді ідентичне до черевиків попереднього класу. Переважно мають вищу гамашу та більше утеплювача.
В цій категорії добре зарекомендувала себе система шнурування – BOA чи аналоги. Вона не потребує зусиль та зменшує час взування, а на висоті 8000 черевики можна взувати 20 хв, замість звичних 2-3 хв. Всі моделі для сходжень на 6000-8848 мають ранти для кріплення кішок. На висоті, краще використовувати автоматичні кішки, оскільки їх швидше одягати. Хоч м’які кішки та напівжорсткі також можна на них одягнути.
Варто розуміти, що використання взуття не обмежується тільки тими висотами. Наприклад, в зимові Карпати можна брати чи не всі варіанти вище перелічених варіантів.
Шкіряні рантові будуть зручні для 2-3 денних походів, а двошарові підійдуть на триваліші походи в літніх шкарпетках. Крім того, шкіряні можна комбінувати із спеціальним теплими бахілами і ходити на зимові 5-6 тисяч чи літні 7 тисяч. Черевики для Евересту можна використовувати на зимовому Казбеці чи Монблані.
Звісно, купувати еверестівське взуття для Карпат не варто, але і в черевиках для технічного альпінізму не варто йти на висоту.
Також, необхідно мати легше змінне взуття для таборування, щоб ноги відпочивали.
Роман Чобан
Знавець і фанат класного спорядження!