Перш за все, зазначимо, що варто мати 3 пари: черевики, кросівки, сандалі.
Черевики.
Найважливіше взуття для трекінгу в Непалі й не лише, тому до них варто підійти найбільш прискіпливо в примірці і підборі самої моделі. Початківцям бажано обирати черевики як основне взуття для походів, оскільки навантаження на стопи більше й відмінне від звичних прогулянок.
Трохи про підошву. Найпопулярнішим виробником є Vibram. Ще є Michelin i Continental. Вони всі водночас хороші й ні, тому що кожен виробник робить не одну підошву, а величезний вибір: для трекінгу по глині, походу в пустелі, для каменів та ін. Насправді вибір вдалої підошви більш важливий, ніж верх черевика. Вона повинна мати достатню торсійну жосткість і при тому бути гнучкою в передній частині. Профіль підошви має мати високий протектор (шипи), 1 або 2 шари амортизацій. П’яткова частина – 2 або 3 шари амортизації. Чому так? Гнучкість в передній частині забезпечить зручний крок по рівній поверхні. Жорсткість на поздовжнє скручування убезпечить від вивиху ногу. Протектор забезпечить ціпкість на глиняному і кам’яному рельєфі. Амортизація збереже ваші суглоби від ударного навантаження.
Якщо у вас є в маршруті заплановане сходження в зону снігу, краще обирати жорсткіше взуття.
Верх черевика варто обирати під кліматичні умови регіону, куди ви йдете. Непал в сезон досить сухий, хоча іноді й буває сильний дощ. Універсальним вибором будуть суцільно шкіряні черевики із товщиною шкіри не більше 2 мм. Під терміном шкіра варто сприймати і гладку шкіру, і нубук чи замш. Висота черевика на два гачки над кісточкою. Сучасний ринок широко представляє черевики з композитного матеріалу чи комбінації шкіри і синтетики. Якщо підошва і форма в таких черевиках вам підходить, то можна брати. Варто розуміти, що таке взуття швидше промокає. Тому, якщо вас не лякають мокрі ноги після 2 днів дощу, можете сміливо обирати такі моделі. Їх перевага – менша вага та швидко сохнуть.
Мембрана в черевику – це вже стандартна опція, тому чим мембрана дорожча, тим краще.
Варто звертати увагу на те, для чого виробник рекомендує ту чи іншу модель. Іноді візуально черевики підходять, а виробник дав склад ґуми протектора для зими, чи вшив утеплювач, якого не видно на око. Тому, крім власної оцінки, варто читати про конкретну модель і дослухатися до порад консультанта.

Кросівки.
Під час подорожі в Непал будуть використовуватися в населених пунктах, на привалах або перші кілька днів на самому маршруті. Вони мають бути легкими. Їх можна взяти з синтетичних матеріалів. Щодо підошви, то вимоги схожі по жорсткості, але товщина амортизаційного шару може бути меншою. Варто брати без мембрани. Так вони і важать менше, і дихають краще. Можуть підійти трейлові кросівки.
Сандалі, крокси чи п’ятипальці.
Третя пара взуття. Вони використовуватимуться при переході річок вбрід, в таборі, душі чи місті. Шльопанці не підходять, бо під час переходу річки їх може забрати вода. До цієї пари головна вимога – мінімальна вага і хороша фіксація на нозі. Можна обирати або пінкові крокси, або синтетичні сандалі. Шкіру і натуральні тканини краще не розглядати.
На трекінгу в більш високих горах кросівки і черевики можна змінювати по мірі набору висоти. До 2000-3500 м, іноді й до 4000 м можна йти в кросівках, вище – краще взувати черевики. Висота не є вирішальним фактором, адже і на меншій висоті може бути доволі складний рельєф. Сандалі чи крокси рекомендовано взувати в таборі, щоб ноги мали відпочинок. Варто розуміти, що окрім трекінгу в Непалі, таке взуття підійде і для інших високогірних регіонів світу (Пакистан, Фанські гори та ін регіони). Для низькогірних трекінгів (наші Карпати, Туреччина, Грузія та ін регіони) достатньо обрати кросівки і сандалі. Про взуття для високих гір читайте тут.
Яке б дороге та якісне не було взуття, потрібно пам’ятати і про якісну трекінгову шкарпетку. Для Непалу краще взяти 2 пари для трекінгу: 1 літню, 1 осінню із температурним режимом +5 – +15. Першу частину трекінгу пройдете в літній, а другу, більш високогірну, в осінній. Також не забувайте шкарпетки для сну.
Щоб краще захиститися від намокання ніг використовуйте туристичні бахіли.
Не акцентуйте на бренді, акцентуйте на комфорті!
Роман Чобан
Знавець і фанат класного спорядження!